Založ si blog

Hodnoty v živote človeka

Každý človek musí mať svoj vlastný cieľ. Niečo, kvôli čomu ráno vstane z postele.

 

Ten cieľ však nemôže byť to, aby som ten deň bezducho prežil a aby som sa večer s tým istým pocitom ocitol na tom istom mieste. K istému cieľu nás vedú hodnoty. Aké sú hodnoty jedinca? Rýchlo zbohatnúť? Chce si utužiť vzťahy s rodinou? Urobí niečo pre svoje zdravie? Existuje veľa dobrých volieb. Človek, ktorý žije bez cieľa, drží v ruke pokazený kompas a ten už nevie, kam ho navigovať. Takýto spôsob života viedli aj Traja kamaráti autora Remarqua. Po vojne do hodnôt ľudí ktosi hodil granát a tí ostatní mali za hlavný cieľ prežiť. Nevidieť cieľ je chyba hodnôt. Nemať na zreteli to, ako lepšie žiť, je cesta v bludnom kruhu. Človek kráča po ceste problémov. Podobne ako Traja kamaráti. My nie sme po vojne. Aj keď žijeme v dobe vojnových dôsledkov. Ľudia majú problém prežiť zo dňa na deň a mnohí žijú od výplatu k výplate, z ruky do úst. Okrem tohto cieľa, kde je vidina lepšieho zárobku vyvažovaná prílišnou opatrnosťou, človek musí vidieť inú možnosť. A to je stav spokojnosti. Ako po finančnej, tak aj po duševnej stránke. Ale peniaze nie sú hlavným prostriedkom k spokojnému životu. A vždy ich potrebujeme viac. Podľa Remarquovho príkladu, človek musí poznať ich hodnotu v živote. Môžeme si kúpiť taxík, no môže prísť tuberkulóza, ktorá nám vezme niečo oveľa hodnotnejšie – blízkeho človeka. Nemôžeme mať približné hodnoty. Viem, že život nie je stávková kancelária a hodnoty musí mať človek presne vytýčené.

 

Rebríček hodnôt sa u mnohých začína rodinou. Niektorí ju tam zaraďujú iba z princípu. Nepochybne je rodina základným kameňom pri stavaní spoločnosti. Človek tu má svoje prvé veľké sny a stavia si cestu k svojej cieľovej páske. Vidíme jej obrovský význam ale aj odvrátenú stranu ľudského konania – ak človek postaví na dome prvú tehlu na šikmú plochu, všetci vedia, že sa to dobre neskončí. Preto prichádza niekto iný, kto človeka poopraví.

 

Myslím, že každý z nás občas zažije búrku v rodine a tí slabší sa utiekajú k závislostiam. Túto diabolskú ruku nám podáva kolektív. To je vstupenka a cesta, ako hodnota zdravia u človeka klesá. Znižuje sa asi tak, ako ceny odevov v jarnom výpredaji. Na prvých priečkach ho strieda závislosť, ktorá mu, narozdiel od problémov, prináša aspoň krátkodobú radosť. Hodnoty o človeka dennodenne bojujú a myslím, že rozumný človek, poznajúci svoj cieľ, ich hlas počuje.

 

Priateľstvo je soľou dneška. Poznať niekoho, kto nám v čase problémov neprisype soľ na rany, nám pomôže. Od fľaše sa totiž človek ťažko dopočuje povzbudivých slov. Priateliť sa so svojou prácou je viac, ako ju vidieť ako bankomat na peniaze. Človek v nej musí vidieť hlbšiu hodnotu a hľadať na nej niečo pozitívne. Nič ste nenašli? Asi je najvyšší čas hľadať niečo lepšie, aby pre nás peniaze nemali väčší význam ako naozaj majú.

 

Mnohí ľudia túto pyramídu vidia otočenú úplne naopak. Pyramída hodnôt je ako plastový pohárik. Keď ho správne neotočíte, nič z neho nemáte. V tej chvíli správny pohyb musíte urobiť vy. Myslím si, že ľudia sú leniví k tomu, aby žili spokojnejšie a snažia sa do pohárika urobiť dierku a žijú z kvapiek. Väčší otvor robia ľudia, ktorí zabúdajú na záložný plán.

 

Skontrolujme, či je naša pyramída hodnôt otočená správne.

 

Ísť voliť a či nie?

24.02.2016

Ísť voliť, a či nie? Pýtajú sa dnes OBYČAJNÍ ĽUDIA. Dáme niekomu ŠANCU nájsť správny SMER, keď sa zvolebnie? Kto mi dá TIP, ktorá SIEŤ nie je iba utópia? Je ODVAHA opýtať sa, či viac »

Ráno

19.02.2016

Zrkadlo

09.02.2016

Hutné sklo a útly rám, každý má v ňom príbeh sám. Svoje detstvo, tenký diár, každé zverstvo, žitia svár. Ten kremeň, sklo optiky odhalí duše kameň, i dobroty dotyky. Vie toho viac než viac »

Lenin, Rusko, socha

Poľskí poslanci odhlasovali zrušenie pomníkov komunizmu, Rusko zúri

22.06.2017 22:29

Poľskí poslanci schválili novelu zákona o zákaze propagácie komunizmu, ktorý počíta s odstránením pamätníkov "glorifikujúcich totalitné zriadenie".

Volkswagen, protest, štrajk

Štrajk vo VW pokračuje. Odbory pod 13,9 % zvýšenia nepôjdu

22.06.2017 20:30

Vedenie Volkswagenu Slovakia a štrajkujúci odborári sa nedohodli, štrajk pokračuje. Odborári zľavili, namiesto 16 percent chcú 13,9 %. Menej v žiadnom prípade nie.

EÚ, Európska únia, vlajka

EÚ predĺži ekonomické sankcie voči Rusku

22.06.2017 20:19, aktualizované: 20:32

Európska únia predĺži ekonomické sankcie uvalené na Rusko kvôli ukrajinskej kríze. Rozhodnutie summitu oznámil na twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

USA, Trump

Žiadne nahrávky s exšéfom FBI Comeym neexistujú, vyhlásil Trump

22.06.2017 20:06

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že si nenahrával a ani nemá žiadne nahrávky jeho rozhovorov s bývalým šéfom FBI Jamesom Comeym.

Mário Špilberger

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 125080x
Priemerná čítanosť článkov: 1813x

Autor blogu

Kategórie