Založ si blog

Všetko, čo sa dá zaplatiť peniazmi, je lacné

Bez peňazí je ťažko, s peniazmi ešte ťažšie. Toto pravidlo sa častejšie uplatňovalo na ženy, no viem, že peniaze sú ženami priťahované a tak sú si veľmi blízke.

 

Keby sa medzi ľuďmi robil prieskum, ktorú bankovku držia v ruke najradšej, povedali by, že päťstovku. Všimli ste si túto vetnú skladbu? „Držia najradšej.“ To znamená, že ju držali viackrát v živote. Ľudia sú častokrát radi, že môžu počuť štrngot dvojeuroviek či šušťanie päťeuroviek. Na Slovensku je naozaj minimum ľudí, ktorí denne pozerajú na nerozmenenú ružovofialovú radosť. Viac je ľudí, ktorí sa cítia skutočne šťastní. Majú menej peňazí a pri srdci ich nehreje peňaženka, ale spokojnosť. V spokojnosti vidia veľkú hodnotu a uskromnia sa aj s drobným nákupom. Protipól, teda ľudia, ktorí často držia najvyššiu bankovkovú hodnotu v ruke, sa často pohybujú v tienistých sférach a v podsvetí; majú peniaze, no bezpečie im priamo úmerne klesá.

 

Ľudia, ktorí sú pri koryte sa obklopujú všetkým možným čo vidia naokolo a časom okrem prachu o ne začnú zakopávať aj oni sami. U takýchto ľudí hodnota aj samotných spotrebičov klesá, oproti nim si ostatné domácnosti takýto luxus veru dovoliť nemôžu. Chudobnejší vidia väčšiu hodnotu v bežných veciach a na lacnotu hľadia z iného uhla pohľadu.

 

Je všeobecne známe, že peniaze hýbu svetom. Hrajú sa s charakterom človeka, nielen s jeho hodnotou, ale i s hodnotou vecí. Brať niečo ako lacné je relatívny pojem. Pre chudobného sú lacné rohlíky, pre bohatého suši. Nekompromisne povedané, všetko, čo sa považuje za peňažnú protihodnotu, je lacné. Na druhej strane si človek viac váži podarúnky. Niečo, čo preplácame citmi. Netvrdím, že máme prestať chodiť do obchodu a začneme podarúnky zháňať od susedov. Ani kradnúť by sme nemali. Peniaze nenahradíme, ako aj city. Keď budú k sebe ľudia štedrejší, bohatší budú pomáhať tým chudobnejším, všetko hodné predaja bude mať nižšiu hodnotu. V medziľudských vzťahoch sa nemôžeme pozerať na štát, ale na jeho obyvateľov. Nemôžeme sa pozerať iba na naše peňaženky, ale aj na peňaženky ostatných. Nie za účelom ich ukradnutia. Kvôli tomu, aby sme vedeli, komu máme pomôcť.

 

Zdravie a šťastie nevymeníme za peniaze. Môžeme mať transplantovanú obličku, ktorá samozrejme nie je lacná, no zdravie na celý život sa kúpiť nedá. Rodina môže byť naozaj šťastná aj bez najmodernejšieho televízora a aj bez gauča z krokodílej kože. Relativita lacnoty určitého predmetu je potvrdená.  Nie je to o cenovke, naopak, je to o vzťahu človeka k predmetu a k prijímateľovi.

 

Život nám nameria hodnotu peňazí a raz to určite príde. Na druhej miske váh bude zdravie a peniaze budú preťažené. Vtedy človek skutočne pochopí, že drahé veci sú tie, ktoré si za peniaze nemôžu kúpiť ani chudobní a ani bohatí. Môžeme si kúpiť dom, no harmóniu v ňom nám peniaze nezaručia. Môžem si kúpiť pozemok, no dlhovekosť na ňom zaiste nie. Preto nemožno porovnávať hodnotu určitej veci na cenovke so skutočnou hodnotou pre človeka. Lacnosť môžeme vidieť iba zubom času a všednosťou. Jej hodinky tikajú.

 

Nemáme aj my viac lacného ako skutočne hodnotného? Hľadajme hlbší význam vecí okolo seba a neobklopujme sa predraženými či zlacnenými haraburdami. Hodnoty čakajú na našu apeláciu.

Ísť voliť a či nie?

24.02.2016

Ísť voliť, a či nie? Pýtajú sa dnes OBYČAJNÍ ĽUDIA. Dáme niekomu ŠANCU nájsť správny SMER, keď sa zvolebnie? Kto mi dá TIP, ktorá SIEŤ nie je iba utópia? Je ODVAHA opýtať sa, či viac »

Ráno

19.02.2016

Zrkadlo

09.02.2016

Hutné sklo a útly rám, každý má v ňom príbeh sám. Svoje detstvo, tenký diár, každé zverstvo, žitia svár. Ten kremeň, sklo optiky odhalí duše kameň, i dobroty dotyky. Vie toho viac než viac »

Berlín, noční vlci,

Ruskí motorkári Noční vlci začali cestu po Balkáne

21.03.2018 16:48

Noční vlci odštartovali cestu po "ruskom Balkáne" utorkovou návštevou srbského mesta Šid neďaleko chorvátskych hraníc.

Andrej Kiska

Prezident: Novú vládu vymenujem, aj keď s ňou nie som na 100 percent spokojný

21.03.2018 16:25, aktualizované: 16:43

Prezident Andrej Kiska oznámil, že vo štvrtok vymenuje vládu Petra Pellegriniho v zložení, v akom mu ju v stredu dezignovaný premiér predstavil.

Nemecko nová vláda parlament Merkelová

Merkelová hovorila v parlamente o zomknutí na národnej i európskej úrovni

21.03.2018 16:06

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vystúpila v stredu na pôde Spolkového snemu v Berlíne s vyhlásením vlády po prvý raz, odkedy ju zvolili do funkcie na štvrté volebné obdobie.

CEFC, Jie Ťien-ming

Rana pre čínsky vplyv v strednej Európe

21.03.2018 16:00

Finanční žraloci z J&T, ktorí ovládajú viaceré odvetvia v Česku či na Slovensku, musia prehodnotiť svoje plány.

Mário Špilberger

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 143585x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie