Založ si blog

Netradičná výstava v Nitre v štýle rokov minulých

Nitrianska výstava Match box art sa teší nesmiernemu úspechu, a preto táto udalosť nesmie chýbať ani v pozitívnom spravodajstve. Vo fotogalérii Trafačka sa od konca januára koná netradičná výstava nálepiek, ktoré v minulosti patrili na zápalkové škatuľky. Málokto by uveril, že vystavovaná zbierka v počte 1 300 kusov pochádza z podstatne rozsiahlejšej zbierky nálepiek.

 

Ak sa rozhodnete navštíviť túto výstavu, je dobré vedieť, že okrem iného ide o unikátnu prehliadku dobovej grafiky a newspeaku. Bol aj dokumentom štátneho uvažovania.

 

V dvadsiatom prvom storočí sú zápalky vytláčané zapaľovačmi a na reklamu sú vhodné už úplne iné nosiče ako malá krabička plná zápaliek. Je zaujímavé, že už pred šesťdesiatimi rokmi ľudia vedeli tento malý papierový zázrak využiť na reklamu.

 

Nálepky pochádzajú z polovice minulého storočia a sú v českom aj slovenskom jazyku. Ich text propagoval politiku minulého režimu, často to boli moralizátorské nápisy, alebo boli jednoducho reklamným nosičom. Kým dnes na zápalkových škatuľkách vidíme logo Európskej únie alebo prostý názov spoločnosti, ktorá vyrába tento malý horľavý mechanizmus, v minulosti boli návrhári krabičiek mnohonásobne kreatívnejší. O tom svedčí aj malá hitparáda najzaujímavejších nápisov, ktorú som pre vás pripravil pod článkom.

 

Je prirodzené, že celú zbierku nezostavil jeden človek, zberateľská činnosť sa stala ľudovou zábavkou. Keďže sa nálepky dali zbierať a kategorizovať, lepili sa do albumov a zberatelia si ich mohli vymieňať presne tak, ako my, keď sme ako deti zbierali samolepky rozprávkových bytostí. Vznikalo množstvo návrhov a spotreba zápaliek bola v časoch raného socializmu veľmi veľká – zberatelia museli krabičky odoberať priamo zo zápalkární.

 

„Tie najkrutejšie roky , päťdesiate a šesťdesiate roky, boli vhodné na to, aby vládnuca trieda objavila možnosť jednoduchej reklamy a tento jednoduchý nosič označila za nástroj propagandy,“ prezradil prevádzkovateľ Trafačky František Kolář.

 

Aj keď boli heslá pod rúškom komunistického výrobného tajomstva, ani dnes nepatria do starého železa. „Nepočítal pivá, proto odpočívá. V krvi důkaz, stratíš průkaz.“ Heslá sa netýkali iba alkoholu, zamerali sa aj na bežné veci. Heslá ako „Nezabudni na hrebeň“ či „Kýchaj a kašli do vreckovky“ zrejme neboli vždy súčasťou letory socialistického obyvateľstva.

 

Ak si chcete urobiť sentimentálny a nostalgický výlet do Nitry, stíhate si ho naplánovať dokonale – výstava prebieha až do 26. februára. Výstavisko pre umelecké duše spojené s kaviarňou sa nachádza v Nitre na ulici Janka Kráľa, kde sa pohodlne dostanete aj autobusom.

 

Okrem prezretia nálepiek si môžete pozrieť aj dokumentárny film ladený na túto tému. Súčasťou premiéry výstavy bolo aj vystúpenie bývalého člena skupiny Ranná nevoľnosť, rodáka z Nitry, Mária Drgoňu.

 

V trafačke aktuálne prebieha sedem výstav, no táto sa teší zatiaľ najväčšiemu úspechu. Na záver tohto článku vám ponúkam sľúbené popisky.

 

Najzaujímavejšie popisky v štýle raného socializmu:

  1. Přenášejí choroby. Ničte mouchy.
  2. Nechytěj se jedoucích vozidel.
  3. Jezdi opatrne. Nesvěřuj traktor osobě bez vůdčího listu.
  4. Cestovní ruch slouží pracujúcim.
  5. Ničte plevel. Znižuje výkonnost o 25%.
  6. Domácí pálenka škodí zdraví dvojnásobne.
  7. Opilstvo nesmie brzdiť päťročnicu.
  8. Lepší vývoz – lepší život.
  9. Nezabudnite si už v zime očistiť jarné šatstvo.
  10. Srsť sa zúžitkuje – z troch zajacov jeden klobúk.

 

Autor a foto: Mário Špilberger

Ísť voliť a či nie?

24.02.2016

Ísť voliť, a či nie? Pýtajú sa dnes OBYČAJNÍ ĽUDIA. Dáme niekomu ŠANCU nájsť správny SMER, keď sa zvolebnie? Kto mi dá TIP, ktorá SIEŤ nie je iba utópia? Je ODVAHA opýtať sa, či viac »

Ráno

19.02.2016

Zrkadlo

09.02.2016

Hutné sklo a útly rám, každý má v ňom príbeh sám. Svoje detstvo, tenký diár, každé zverstvo, žitia svár. Ten kremeň, sklo optiky odhalí duše kameň, i dobroty dotyky. Vie toho viac než viac »

lajcha

Biskup po Lajchovi suspendoval aj ďalšieho kňaza pre knihu Tragédia celibátu

26.09.2018 17:28

Druhým suspendovaným kňazom je podľa portálu Peter Luciano Baláž.

Peter Pellegrini

Premiér v novom logu SZĽH problém nevidí, vyzýva k pokojnému riešeniu

26.09.2018 17:05

Premiér si nemyslí, že by bolo na logu niečo zlé, no zároveň priznal, že nie je odborník na danú problematiku.

Pentagon Vrakuňa drogy Bratislava

Pentagon chce Vrakuňa riešiť vlastnou mestskou políciou

26.09.2018 16:53

Vrakuňčania spustili aj petíciu, ktorou chcú iniciovať zmeny v zákone o mestskej polícii.

dolára, peniaze, bankovky

USA môžu na clá doplatiť viac ako Čína, tvrdí ECB

26.09.2018 16:42

Globálne vzájomné zavádzanie ciel môže podporiť čínsku ekonomiku a poškodiť rast ekonomiky USA, vyplýva z analýzy Európskej centrálnej banky.

Mário Špilberger

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 154365x
Priemerná čítanosť článkov: 2237x

Autor blogu

Kategórie