Založ si blog

Netradičná výstava v Nitre v štýle rokov minulých

Nitrianska výstava Match box art sa teší nesmiernemu úspechu, a preto táto udalosť nesmie chýbať ani v pozitívnom spravodajstve. Vo fotogalérii Trafačka sa od konca januára koná netradičná výstava nálepiek, ktoré v minulosti patrili na zápalkové škatuľky. Málokto by uveril, že vystavovaná zbierka v počte 1 300 kusov pochádza z podstatne rozsiahlejšej zbierky nálepiek.

 

Ak sa rozhodnete navštíviť túto výstavu, je dobré vedieť, že okrem iného ide o unikátnu prehliadku dobovej grafiky a newspeaku. Bol aj dokumentom štátneho uvažovania.

 

V dvadsiatom prvom storočí sú zápalky vytláčané zapaľovačmi a na reklamu sú vhodné už úplne iné nosiče ako malá krabička plná zápaliek. Je zaujímavé, že už pred šesťdesiatimi rokmi ľudia vedeli tento malý papierový zázrak využiť na reklamu.

 

Nálepky pochádzajú z polovice minulého storočia a sú v českom aj slovenskom jazyku. Ich text propagoval politiku minulého režimu, často to boli moralizátorské nápisy, alebo boli jednoducho reklamným nosičom. Kým dnes na zápalkových škatuľkách vidíme logo Európskej únie alebo prostý názov spoločnosti, ktorá vyrába tento malý horľavý mechanizmus, v minulosti boli návrhári krabičiek mnohonásobne kreatívnejší. O tom svedčí aj malá hitparáda najzaujímavejších nápisov, ktorú som pre vás pripravil pod článkom.

 

Je prirodzené, že celú zbierku nezostavil jeden človek, zberateľská činnosť sa stala ľudovou zábavkou. Keďže sa nálepky dali zbierať a kategorizovať, lepili sa do albumov a zberatelia si ich mohli vymieňať presne tak, ako my, keď sme ako deti zbierali samolepky rozprávkových bytostí. Vznikalo množstvo návrhov a spotreba zápaliek bola v časoch raného socializmu veľmi veľká – zberatelia museli krabičky odoberať priamo zo zápalkární.

 

„Tie najkrutejšie roky , päťdesiate a šesťdesiate roky, boli vhodné na to, aby vládnuca trieda objavila možnosť jednoduchej reklamy a tento jednoduchý nosič označila za nástroj propagandy,“ prezradil prevádzkovateľ Trafačky František Kolář.

 

Aj keď boli heslá pod rúškom komunistického výrobného tajomstva, ani dnes nepatria do starého železa. „Nepočítal pivá, proto odpočívá. V krvi důkaz, stratíš průkaz.“ Heslá sa netýkali iba alkoholu, zamerali sa aj na bežné veci. Heslá ako „Nezabudni na hrebeň“ či „Kýchaj a kašli do vreckovky“ zrejme neboli vždy súčasťou letory socialistického obyvateľstva.

 

Ak si chcete urobiť sentimentálny a nostalgický výlet do Nitry, stíhate si ho naplánovať dokonale – výstava prebieha až do 26. februára. Výstavisko pre umelecké duše spojené s kaviarňou sa nachádza v Nitre na ulici Janka Kráľa, kde sa pohodlne dostanete aj autobusom.

 

Okrem prezretia nálepiek si môžete pozrieť aj dokumentárny film ladený na túto tému. Súčasťou premiéry výstavy bolo aj vystúpenie bývalého člena skupiny Ranná nevoľnosť, rodáka z Nitry, Mária Drgoňu.

 

V trafačke aktuálne prebieha sedem výstav, no táto sa teší zatiaľ najväčšiemu úspechu. Na záver tohto článku vám ponúkam sľúbené popisky.

 

Najzaujímavejšie popisky v štýle raného socializmu:

  1. Přenášejí choroby. Ničte mouchy.
  2. Nechytěj se jedoucích vozidel.
  3. Jezdi opatrne. Nesvěřuj traktor osobě bez vůdčího listu.
  4. Cestovní ruch slouží pracujúcim.
  5. Ničte plevel. Znižuje výkonnost o 25%.
  6. Domácí pálenka škodí zdraví dvojnásobne.
  7. Opilstvo nesmie brzdiť päťročnicu.
  8. Lepší vývoz – lepší život.
  9. Nezabudnite si už v zime očistiť jarné šatstvo.
  10. Srsť sa zúžitkuje – z troch zajacov jeden klobúk.

 

Autor a foto: Mário Špilberger

Ísť voliť a či nie?

24.02.2016

Ísť voliť, a či nie? Pýtajú sa dnes OBYČAJNÍ ĽUDIA. Dáme niekomu ŠANCU nájsť správny SMER, keď sa zvolebnie? Kto mi dá TIP, ktorá SIEŤ nie je iba utópia? Je ODVAHA opýtať sa, či viac »

Ráno

19.02.2016

Zrkadlo

09.02.2016

Hutné sklo a útly rám, každý má v ňom príbeh sám. Svoje detstvo, tenký diár, každé zverstvo, žitia svár. Ten kremeň, sklo optiky odhalí duše kameň, i dobroty dotyky. Vie toho viac než viac »

Peniaze, dolár, jen, euro, libra

Európske mestá súperia o londýnske banky

01.05.2017 08:00

Banky so sídlom v Londýne sa rozhodnú do dvoch mesiacov, kde na kontinente sa usadia po brexite. Lákajú ich mnohé štáty, veľmi aktívni sú Nemci.

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Bankrot vlády USA je zrejme zažehnaný, vyjednávači našli kompromis

01.05.2017 06:00

Vláda USA má peniaze na svoj chod do piatku. Vyjednávačom v Kongrese sa podarilo nájsť dohodu, ako jej financovanie predĺžiť do septembra.

Trump

Trump ocenil diktátora KĽDR, že sa dokázal udržať pri moci

30.04.2017 21:51

Prezident USA povedal, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný, očividne je to ale "lišiak", keď sa napriek svojmu mladému veku dokázal udržať pri moci.

Noční vlci, Slavín, Bratislava, vence, vojaci

Ruskí motorkári začali na Slovensku svoju jazdu

30.04.2017 21:31

Kontroverzný ruský motorkársky klub Noční vlci začal na Slovensku svoju motocyklovú jazdu položením vencov na miestach bojov Červenej armády proti fašistom.

Mário Špilberger

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 121553x
Priemerná čítanosť článkov: 1762x

Autor blogu

Kategórie