Založ si blog

Ako funguje podmorské laboratórium?

Jules Verne, autor knihy 20 000 míľ pod morom by mohol byť hrdí na vedcov, ktorí sa priblížili k jeho veľkému cieľu – dostať sa do dovtedy zakázaných hlbín mora.

Príbeh sledovania života v hlbinách mora sa začal písať v tridsiatych rokoch minulého storočia. Otis Barton a Willliam Beebe poslali do služby štyri a pol tonové oceľové laboratórium s názvom batysféra. Málokto by asi tušil, že toľkú ťarchu unesie dva a pol centimetrové lano. Hoci skúmaný objekt toto zariadenie videlo iba v rozmedzí jedného kilometra, tento rekord si batysféra udržala takmer štvrťstoročie. Vynález zmenil pohľad vedcov na podmorský svet, no problém nastal pri prekonaní Archimedovho zákona – teleso je nadľahčované jeho vztlakovou silou. Sila stien teda nemohla byť väčšia. V súboji s prekonaním fyzikálneho zákona zohrala významnú úlohu hmotnosť lana, ktoré kompenzovalo nedostatok vztlaku. To bolo spúšťané z lode. Keďže sa vyskytol aj technický problém so synchronizovaním „gule v hĺbke,“ o dve desaťročia guľu nahradil batyskaf.

„Loď v hĺbke,“ ako batyskaf nazývali ľudia na začiatku druhej polovice minulého storočia, bola spúšťaná na základe poznatkov z pokusov so stratosferickými balónmi. Vedci ich vypúšťali do zóny deväť až päťdesiat kilometrov od Zeme. Beebeho vynález batysféry prekonal Auguste Piccard. Hlavný problém, s ktorým si musel vynálezca poradiť, bol vzťah medzi pevnosťou materiálu a tlakom. Našiel ale recept, ako má teleso raketového tvaru zápasiť s tlakom vo veľkej hĺbke. Ľudovo povedané, že teleso by nemalo klesnúť ku dnu ale vrátiť sa po istom čase späť k ľuďom.

Piccard si ponáranie užil iba dvakrát. Jeho endemit odkúpilo francúzske námorníctvo. Peniaze si neužíval, naopak, v Talianku vytvoril plán na zostrojenie niečoho veľkolepejšieho, toho, čo prekonalo prvú batysféru. Zostrojil batyskaf Trieste, z ktorého sa tešil až do smrti. Pokračovateľom bol jeho syn, ktorý vykonal ponor do hĺbky jedenásť kilometrov. Ten sa používal až do konca minulého storočia.

Hoci ešte stále nebol naplnený Verneho sen, v roku 2012 bola prejavená ďalšia snaha v podobe realizácie konceptu Sea Orbiter. Podmorské laboratórium bolo povýšené na oceánografické laboratórium. Posádka vykonávala nepretržité experimenty.

Vedci vytvorili aj podmorskú základňu Aquarius – tá obsahovala sondy, najmodernejšiu techniku, výťah, pozorovaciu základňu, prípravnú miestnosť na motory, jedáleň, kde mohli hladní vedci tráviť voľno. Nikto si netrápil hlavu s Archimedovým zákonom, keďže motor laboratória poháňali obnoviteľné zdroje. Zásoby jedla a úspešná misia boli dostatočné – vedci sa vrátili na súš s úsmevom. Oceán bol preskúmaný pod taktovkou Cousteho, ktorý prekonal rekord ponorov svojho starého otca.

V novom miléniu sa na ponoroch podieľa dokonca aj NASA. Aj vďaka nej sa v prvom roku nového storočia na floridskom pobreží vykonal ponor do dvadsaťmetrovej hĺbky.

Úspech novej technológie nevnímame so Sea Orbiterom iba v podmorskom svete – výskumy sa vykonávajú aj mimo neho. Či sa raz podarí pokoriť jedenásťtisíc míľ, to nevie povedať ani NASA. Jedno však vieme povedať iste, k cieľu sa už čoskoro môžeme priblížiť ešte viac. Vyvíjajú sa nové technológie, ktoré fanúšikom sci – fi nedajú spať.

Ísť voliť a či nie?

24.02.2016

Ísť voliť, a či nie? Pýtajú sa dnes OBYČAJNÍ ĽUDIA. Dáme niekomu ŠANCU nájsť správny SMER, keď sa zvolebnie? Kto mi dá TIP, ktorá SIEŤ nie je iba utópia? Je ODVAHA opýtať sa, či SME RODINA alebo vládne prapodivný strach, koho voliť, ak sa stretneme pri volebných urnách. Urobíme SKOK do neznáma, alebo VZDOR preferujeme? MOST, DEMOKRATOV či ZELENÝCH zakrúžkujeme? [...]

Ráno

19.02.2016

Zrkadlo

09.02.2016

Hutné sklo a útly rám, každý má v ňom príbeh sám. Svoje detstvo, tenký diár, každé zverstvo, žitia svár. Ten kremeň, sklo optiky odhalí duše kameň, i dobroty dotyky. Vie toho viac než spovedník, odrazu nič neutajíš. Nie je žiaden záhradník, sad života sám obrobíš. Jemné vrásky, hlboké oči, uši, ktoré načúvajú duši. Na čo myslíš, keď ta hľadíš? Na [...]

Gruzínsko, protest, ruský zákon

Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch

02.05.2024 11:22

Opozičný zákonodarca Beqa Liluašvili počas stredajšieho rokovania naživo vysielal z rokovacej sály parlamentu. Na videu vidno, ako poslanci kričia a fyzicky sa navzájom konfrontujú.

Milan Olekšák

Taraba odvolal riaditeľa Správy NP Slovenský kras Milana Olekšáka

02.05.2024 10:52

Podľa medializovaných informácií Olekšák odmietol prepúšťať zamestnancov. Tarabovi odkázal, aby začal šetriť znížením počtu štátnych tajomníkov.

Čína, Záplavy, Povodne, Lejaky, záchranári na člne

Počet obetí nešťastia v Číne, kde sa po silných dažďoch prepadla diaľnica, stúpol na 48

02.05.2024 10:39

Čínska štátna televízia CCTV podľa agentúry AFP uviedla, že kolaps bol "prírodnou katastrofou", ku ktorej došlo "pod vplyvom vytrvalého silného dažďa".

študenti, Brezno, Nostalgia

V Brezne sa vrátili desiatky rokov v čase. Okrem socialistického bytu nechýba ani vyšetrovacia miestnosť ŠtB

02.05.2024 10:34

Nostalgia za minulými časmi, ktoré nemuseli byť ideálne, no zato plné pekných spomienok z detstva či mladosti, určite zasiahne nejedného návštevníka breznianskej expozície zo života socializmu.

Mário Špilberger

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 271380x
Priemerná čítanosť článkov: 3933x

Autor blogu

Kategórie